Genel

Bu Senenin En Trend Saç Stilleri

90’lı yılların ruhu bu sıralar aramızda dolaşıyor! Hem doğal hem de çekici saç modellerine ev sahipliği yapan 90’lı yılların esintisini, dönemin süper modellerini aratmayan bir cazibeyle saçlarına taşımaya ne dersin? Hadi, 90’ların süper model saç stillerini bizimle keşfet!

90’lı yılların süper modelleri bizlere birçok ikonik saç stili kazandırdı. O zamanlar kimimiz gençliğinin baharını yaşıyor, kimimiz ise hayata daha ilk adımlarını atıyordu. Ama herkes o dönemleri bir şekilde gayet iyi biliyor. 90’lı yılların saç trendleri rahatlık, doğallık ve minimalizm üzerine odaklanırken aynı zamanda son derece çekici ve özgün bir görünüm sunuyorduYıllar içinde unutulup giden 90’ların saç modelleri şimdilerde ise yeniden kapımızı çalıyor. Defilelerden sokaklara kadar her ortama uyum sağlayan 90’lar saç kesimi ve 90’lar saç modellerini birlikte keşfetmeye ne dersin? Hazırsan başlayalım!

90’ların Süper Model Saç Stilleri Nelerdir?

90’lı yılların süper model saç stilleri dönemin ünlü mankenlerinin kullandığı saç modellerini kapsıyor. Bunun yanı sıra 90’lı yıllara damgasını vuran diziler, filmler ve müzik gruplarındaki ünlülere ait saç stillerinin de 90’lı yılları etkisi altına aldığı bilinen bir gerçek. 90’lar saçı olarak U, bob ve katlı kesimler ön plana çıkıyor. Ayrıca grunge saç stili ve perçemler de dönemin önemli modelleri arasında yer alıyor.

90’lı Yılların Çoklu Kat Saç Stili

Çoklu kat saç stili, ikonikleşen 90’lar süper model saçlarından biri. Saçların kademeli bir şekilde kesildiği bu modelde aralarda kat kat görünümler oluşturuluyor. Çok katlı saç kesimi dönemin süper modelleri tarafından uzun süre boyunca kullanılmıştı. Bu saç stili sayesinde saçlar her zamankinden daha dolgun ve hacimli bir görünüme ulaşıyor. Günümüzde de yeniden moda olan katlı saç kesimi özellikle uzun saçlara çok yakışıyor.

90’lı Yılların U Kesim Saç Stili

U saç kesimi, saçın arka tarafında U harfi silüeti oluşturan bir saç modeli. Yani anlayacağın, 90’lar U saç kesiminde saçların arka-alt kısmı küt, yanları ise daha yuvarlak görünecek şekilde kesiliyor. U saç kesimi uzun ve orta boy saçlara uygulanıyor. Bu kesim de saçı olduğundan daha dolgun göstermeyi başarıyor.

90’lı Yılların Grunge Saç Stili

Grunge saç stili, 90’ların grunge müzik ve kültür hareketinin bir parçası olarak popüler olmuştu. Dönemin ünlü isimleri tarafından da benimsenen grunge saç stilinin aslında wolf cut saç kesimi olduğunu söylemek mümkün. 90’lar katlı saç kesimleri arasında yer alan wolf cut, saçlara kat atıldıktan sonra saç uçlarının inceltildiği; saçın üst kısmının ise daha kabarık bırakıldığı bir saç modeli.

90’lı Yılların Bob Kesim Saç Stili

90’lar süper model saçları arasında bir hayli popüler olan uzun bob kesim, çoğu zaman kakülle birlikte tercih ediliyor. Uzun bob kesimde saçlar omuz hizasında kesiliyor. Saçın yüz şekline uyum sağlaması için genellikle ön kısmı 1-2 cm daha uzun bırakılıyor. Uzun bob kesim, günümüzde genellikle düz olarak kullanılsa da 90’lı yıllarda dalgalı olarak tercih ediliyordu.

90’lı Yılların Perçem Stili

90’lı yılların perçem saç stili, dağınık ve bir o kadar modern bir görünüm sunuyor. Yüze düşen uzun perçemler hem romantik hem de dramatik bir etki yansıtıyor. Kavisli perçem stili kısadan uzana tüm saç modellerine çok yakışıyor.

90’lı Yılların İtalyan Lob Saç Stili

Günümüzde nasıl ki moda ve saç stillerinde bir geçmişe dönüş varsa 90’lı yıllarda da bu aynı şekilde sürüp gidiyordu. İtalyan lob saç kesimi, ilhamını 50’li yıllardan alıyor. Hollywood’un ikonik saç stilleri arasında yer alan İtalyan lob saç stili, katlı ve hacimli bir saç modeli. Bu modelde saçlar genellikle omuz hizasında oluyor. Saç katları bigudiye sarılarak daha dalgalı ve hacimli bir görünüm oluşturuluyor.

90’ların süper model saçlarına el birliğiyle dönüş yapma zamanı sence de gelmedi mi? Efsanevi stilleri deneyimlemek ve kendi tarzını yeniden keşfetmek için sen en iyisi adımını hemen şimdi at!

Saç Tipine Uygun Şampuan ve Saç Kremi Nasıl Seçilir

Saçlarının yeterince canlı ve hacimli olmadığını düşünüyorsan senin için en doğru şampuan ve saç kremini hala bulamamış olabilirsin. E, ne duruyorsun? Hadi, bize kulak ver ve saç bakım rutinini yeniden düzenle!

Yağlı, kuru, ince telli, elektriklenen, yıpranmış, boyalı… Yapısal özellikleri ve durumu nasıl olursa olsun, saçlar yanlış şampuan ve saç kremi kullanıldığında zamanla canlılığını yitirebiliyor. Oysaki her saç tipine özel bir bakım serisi bulunuyor. Bu sayede saçlar doğal parlaklığını ve hacimli görünümünü yeniden kazanabiliyor. “E, peki onca seçenek arasından hangi şampuanı kullanmalıyım?” dediğini duyar gibiyiz. Bu yüzden saç tipine göre şampuan seçimi nasıl olur ve saç tipine en uygun saç kremi hangisi, bu yazıda tek tek açıklayacağız.

Saç Tipine Göre Şampuan ve Saç Kremi Nasıl Seçilir?

Saç tipine göre en iyi şampuanı ve saç kremini seçebilmek için öncelikle saçlarını doğru analiz etmelisin. Saçların sık sık yağlanıyor, kepekleniyor, kuruyup kırılıyor veya cansız görünüyor olabilir. Bu belirtilerin her biri farklı saç özelliklerini ifade ediyor. Kendi saç tipine göre bakım rutini oluşturmak istiyorsan kullandığın şampuan ve kremlerin hangi saçlara uygun olduğunu gözden geçirmeli, belki de hepsini birden aynı anda yenilemelisin.

Yağlı Saçlar için Şampuan ve Saç Kremi Seçimi Nasıl Olmalı?

Yağlı saçlar için şampuan ve saç kremi seçerken saçın yağ dengesini düzenleyen, ayrıca pH dengesini koruyarak saçı yoğun şekilde arındıran serilere yönelmelisin. Mesela hafif formüllü, detoks ve arındırıcı etkili şampuanları tercih edebilirsin. Yağlı saçlar için saç kremi seçiminde ise yine hafif formülleri kullanmalısın. İçeriğinde birçok farklı yağ bulunan kremler saçın ağırlaşmasına yol açabilir. Bu nedenle saçlara nazikçe bakım yapacak yağlı saçlara özel saç kremlerini kullanabilirsin.

Kuru Saçlar için Şampuan ve Saç Kremi Seçimi Nasıl Olmalı?

Kuru saçlar için şampuan ve saç kremi seçerken saçın nem dengesini yeniden kurabilen, saçı besleyen ve nemlendiren serileri incelemelisin. Örneğin, nemlendirici etkili ve doğal yağ içeren besleyici şampuanları tercih edebilirsin. Bununla birlikte kuru saçlar için saç kremi seçiminde argan yağı ya da keratin içeren yoğun nemlendirici saç kremleriyle saçın nem dengesini korumaya yardımcı olabilirsin.

Editörün önerisi: Nutritive Bain Satin Riche çok kuru saçlar için yoğun besleyici bir şampuandır. Yoğun beslenme ve güç sağlayan kuruluk önleyici polimerler içerir, bu da onu çok kuru saçlar için en iyi şampuanlardan biri yapar. Ayrıca, ağırlaştırmayan bir sonuç için kuru saçı besleyen ve güçlendiren temel besinleri içerir. Yüksek besleyici formül, nem sağlarken kuru saçı derinlemesine temizler ve onarır. Bain Satin Riche, köpüren nazik yapılı & beyaz kremsi jel dokusuna sahiptir, bu da onu kaşıntılı saç derisi ve çok kuru saçlar için en iyi şampuanlardan biri yapar. %56’ya varan oranda anında nemlendirme ve 72 saat beslenme.* %95 geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış şişe.

Normal Saçlar için Şampuan ve Saç Kremi Seçimi Nasıl Olmalı?

Yağlı veya kuru olmayan normal saçlar için şampuan seçerken ağır kimyasallar içermeyen hafif formülleri inceleyebilirsin. Normal saçlar için saç kremi seçiminde ise saçı ağırlaştırmayan, saçın yumuşaklığını artıran ve kolay taranmasını sağlayan kremleri kullanmalısın. Ancak normal saçlar da zaman zaman nem kaybı yaşayabiliyor. Böyle durumlarda saç serumlarıyla saçının nem dengesinin yeniden sağlanmasına yardımcı olabilirsin.

Yıpranmış Saçlar için Şampuan ve Saç Kremi Seçimi Nasıl Olmalı?

Sık sık saç rengi değiştirmek veya perma, Brezilya fönü gibi ağır saç şekillendirme işlemleri yaptırmak saçların yıpranmasına yol açabiliyor. Yıpranmış saçlar için şampuan seçerken saçın kaybettiği nemi ve proteini geri kazandıracak serilere yönelmek gerekiyor. Eğer sen de yıpranmış saçlara sahipseniz; Thérapiste Saç Banyosu çok yıpranmış ve aşırı işlem görmüş saçlar için tasarlanmıştır. Yıkama sırasında saç tellerini kaplayarak derinlemesine canlanma, parlaklık ve pürüzsüzlük sağlar.yıpranmış saçlara sahipiseniz Saç bakım rutininize daima saç maskesi ve saç serumu dahil ediniz.

Thérapiste Saç Maskesi çok yıpranmış ve aşırı işlem görmüş saçlar için yoğun saç bakımı maskesidir. Saç telinin özünü derinlemesine onararak gücünü ve elastikiyetini geri kazandırma etkisine sahiptir. Saçlar canlanır ve güzelleşir.

Sérum Thérapiste çok yıpranmış ve aşırı işlem görmüş saçlar için saç serumudur. Saç tellerini anında onararak güçlendirir, ısıyla kurutma hasarına ve saç kırılmalarına karşı korur.

Boyalı Saçlar için Şampuan ve Saç Kremi Seçimi Nasıl Olmalı?

Boyalı saçlar için şampuan seçiminde renk koruyucu serileri tercih etmek oldukça önemli. Ancak saçlarını sarıya boyuyorsan sadece renk koruyucu şampuanlar yeterli olmayabilir. Saçlarının turuncuya dönmemesi için mor şampuan kullanmalısın. Bizim favorimiz Kerastase Blond Absolu Bain Ultra-Violet mor şampuan, Bu şampuan içeriğindeki mor pigmentlerle saç rengini soğuk bir tona ulaştırarak turuncu yansımaların yok olmasını sağlıyor.

AyrıcaMasque Ultra-Violet

BLOND ABSOLU

Açma işlemi sonrası soğuk sarı tonlarında renklendirilmiş saçların nötralizasyonu için idealdir. Bu zengin saç maskesi saç tellerinin içine işleyerek istenmeyen yansımaları engeller ve saçları derinlemesine besleyerek kırılmaya meyilli saç uçlarını yeniden güçlendirir. Hyalüronik asit ve Edelweiss bitkisinin güçlü kombinasyonu saçı sakinleştirir, günlük oksidasyon ve kirlilikten korur. Bu maske, haftada bir saç ve renk bakımı için veya istediğiniz soğuk ve parlak sarı tonuna ulaşana kadar nötralizasyon için istediğiniz sıklıkta kullanılabilir.

Önce şampuanla saçları temizleyip ardından ıslak saçlara saç maskesini uygulayabilirsin. Maskeyi saçında beş dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsin.

Hassas Saç Derisi için Şampuan ve Saç Kremi Seçimi Nasıl Olmalı?

Hassas saç derisine sahipsen sık sık tahriş, kızarıklık, alerji ve kepek sorunlarıyla da karşılaşıyor olabilirsin. Hassas saçlar için şampuan ve saç kremi seçerken sülfat ve parfüm içermeyen, doğal içerikli serileri tercih edebilirsin. Böylece saç ve saç derinin ideal dengeye kavuşması ve direnç kazanması için güçlü bir destek sağlayabilirsin.

Saç tipine uygun doğru şampuan seçimini yaptıktan sonra, alışveriş sepetine saçının ihtiyacına göre saç kremi, serum ve sprey seçeneklerini de eklemeyi de unutma!

Veysel Şenel anlatıyor: Saç dökülmesini önlemek mümkün mü?

Saç dökülmesini önlemek mümkün mü? Ne yazık ki son dönemde kadın-erkek çoğumuz aynı saç sorunundan muzdaribiz; saç dökülmesi… Saç dökülmesi hakkında genelde kulaktan dolma bilgilere sahibiz ama tabii ki en önemlisi işin uzmanına danışmak. Ünlü yıldızların, futbolcuların, iş adamlarının kuaförü Veysel Şenel, saç dökülmesi hakkında hepimizin merak ettiği soruları cevapladı.

Saç dökülmesine ne iyi gelir, saç dökülmesine çözüm olarak hangi ürünleri kullanmalı diye merak ediyorsan, işte saç dökülmesi hakkındaki uzman görüşü!

Saç dökülmesinin nedenleri:Saçlarımız nedenini tam olarak anlayamadığımız şekilde dökülüyor… Ama aslında bu sorunun bir nedeni var. Türkiye’de saç ile ilgili en büyük endişenin saç dökülmesi olduğunu söyleyen Veysel Şenel, saç dökülmesinin hava-su kirliliği, stres, sağlıksız beslenme, hormonal değişimler ve saça yapılan işlemler gibi alışkanlıklar gibi nedenleri olduğunu söylüyor. Yani iç, dış etkenler ve alışkanlıklar saç dökülmesini tetikleyebiliyor.

Saç dökülmesi kimlerde ve hangi dönemlerde ortaya çıkar, belirtileri nelerdir?

Saç dökülmesinin mevsim geçişlerinde daha sık yaşandığını ve artık günümüzde hem erkeklerin, hem de kadınların saç dökülmesi sorunuyla karşılaşabileceğini söylüyor. Ayrıca saç dökülmesinin en erken belirtisinin de saç derisindeki mikro-tahrişler olduğunu açıklıyor.

Peki, saç dökülmesini önlemek mümkün mü?

İşte hepimizin en çok merak ettiği soru! Veysel Şenel saç dökülmesinin önüne geçmenin mümkün olduğunu ancak doğru ürünleri kullanmanın önemli olduğunu şu şekilde açıklıyor: “Zamanla saç kökü çevresindeki kolajen yapı sertleşir ve saçlar boğulur, beslenmez. Saç derisi incelir ve saç telleri dökülmeye başlar. Bu aşamaya gelmeden mikro tahrişleri giderecek, kolajen yapı sertleşmesine karşı koyacak bir saç bakım ürünü ile saç dökülmesi önlenebilir.”

Hangi saç bakım ürünlerini kullanmalı?

Veysel Şenel, özellikle mevsim geçişlerinde 6 hafta boyunca her gün Kérastase Aminexil Kür kullanılmasını öneriyor. Bu kürün, Kérastase Spécifique serisinin saç banyosuyla beraber kullanılmasına dikkat çekiyor. Saç dökülmesinde gözle görünür oranda azalma sağlayan bu bakım hakkında daha detaylı bilgi ve saç analizi için sizi salonumuza bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir