Saç Kesimi

Saçlarınızı kestirmeye karar verdiğinizde muhakak uzman kişilerden yardım alarak, kendinizi profesyonel ellere emanet edin, tarzını, konumunuz, yüz ve vücut hatlarınıza en uygun saç modelini tercih ederek kendinize yenilik katmakla birlikte, fark yaratmış olacaksınız...
 

BAYAN

YUVARLAK BİR YÜZE SAHİPSENİZ…
Yuvarlak bir yüzünüz varsa en iyisi onu uzun ve ince göstermektir. Bu etkiyi elde etmek için saçınız çenenizi geçecek şekilde uzun olmalıdır. Kesimiyumuşak katlarla ve sivri uçlarla güzelletirin.Eğer perçemleriniz olacaksa uzun ve yana yatık olmasından emin olun. Küt kesimlerden kaçının ve dalgalı kısa saç yuvarlak yüzlü kadınlara önerilmez.,

OVAL BİR YÜZE SAHİPSENİZ…
En şanslı yüze sahip kişisiniz demektir. Çünkü neredeyse bütün saç kesimlerini, bütün saç modellerini kusursuz bir şekilde taşıyabilirsiniz. Ama ideali fazla uzun olmayan ve ortadan ayrılmış saçlar. Saçlarınıza bir de ufak dalgalar eklerseniz mükemmel duracaktır. Kaçının: Yıllar önce “in” olan saç stillerini sürdürmek. Eğer uzun süredir saç stilinizi değiştirmediyseniz kuaföre gidin ve yeni bir stil seçin. Kötü bir saç stili sizi 10 yıl yaşlandırır. Ayrıca dalgalı ya da kalın saçlara küt kesimlerden kaçının. Ve eğer başınızın üstüne çok fazla kat eklerseniz yüzünüzü uzun gösterir.

KARE BİR YÜZE SAHİPSENİZ…
Eğer uzun saçtan hoşlanan biriyseniz bu çok iyi bir haber! Çünkü kare bir yüze en yakışacak saç modeli olduğu kadar uzun saçlardır. Hafif dalga kattığınız saçlarla çok daha yuvarlak bir yüze sahipmişsiniz gibi görünür. 

KALP ŞEKLİNDE BİR YÜZE SAHİPSENİZ…
Kalp şekilli yüzler sivri çeneler ve geniş alınlara sahip olma eğilimindedir. Uzun, yana yatık perçemler harika bir görüntü yaratır çünkü dikkati aşağıya, gözlere ve yanak kemiklerine çeker. Saçlarınız kısaysa katlarını uzun ve yumuşak tutun. Uzun saçlı hanımlar katlarını tam yanak kemikleri hizasında tutmalı. Sivri uçları olan, çene uzunluğunda bir bob bu tip yüz için mükemmel bir stildir.
Kaçının: Kalp şeklinde bir yüze sahipseniz kaba ya da düzensiz katlarınız olmasın. Ayrıca kısa ve çarpık perçemlere de hayır.

KÖŞELİ YÜZE  SAHİPSENİZ...
Köşeli bir yüzünüz varsa bu demektir ki olasılıkla güçlü ve ayrıntılı bir çene hattınız var. Uzun ve düz saç stilleri bu güçlü özellikleri hafifletir. Kesiminizi dalgalı ya da düzensiz uçlarla güzelleştirin, harika bir uyum elde edeceksiniz.
Kısa ve sivri uçlu kesimler de yapılabilir. Yalnızca perçeminizin onu daha yumuşak göstermek için çene çizginize doğru açılı olduğundan emin olun.
Kaçının: Tek boyda boblar önerilmez. Saçlarınızı sıkı bir at kuyruğu ya da topuz haline de getirmekten kaçının bunlar yalnızca yüz hatlarınızı vurgulamaya yarar…

UZUN YÜZE SAHİPSENİZ...
Uzun yüzler genellikle incedir, dolayısıyla yüze genişlik ekleyecek bir stili seçmek en iyisidir. Çene boyundaki boblar bu tipe en uygun olanlardır. Perçemler de birçok kesimle uyuşur, çünkü geniş alınları kapatmaya yardımcı olur. Dalga ya da kıvrımlar yüze biraz genişlik kazandırmaya yardım edebilir.
Kaçının: Aşırı uzun ve kısa kesimlerden uzak durun. Bu tip kesimler zaten uzun olan yüzleri uzatmaya yardım eder…


BAY İÇİN

YUVARLAK BİR YÜZE SAHİPSENİZ...
Dengeli yumuşak bir yüz yapısıdır. Suratta değişiklik yapmaz. Ama yüzünün yuvarlaklığından şikayetçi iseniz ve bunu biraz olsun inceltmek istiyorsanız saçınızın volümünü yüksek tutacak modelleri tercih etmelisiniz. Böylece saçın ön planda olup, yüzün yuvarlaklığı biraz olsun azalacaktır. Yüz hatlarınıza göre öne doğru kesilmiş tutamlarda  yüzünüzü biraz olsun inceltecektir.
Eğer Daniel Radcliffe ve Leonardo DiCaprio gibi yuvarlak yüz hatlarınınız varsa yuvarlak yüzlüsünüzdür . 

KARE BİR YÜZE SAHİPSENİZ...
Eğer yüz uzunluğunuz ve genişliğini aynıysa kare yüzlüsünüzdür. Ayrıca kare yüzlülerin çeneleri de köşelidir. Sertlik ön plandadır.
* Kare yüzlülerin hedefi yüzlerine yuvarlak bir şekil vermeye çalışmalılar.
* Çok kısa olmayan fakat kısa olan saç, uzunluğu bu tür yüzlülere yakışır.
* Ayrıca saçın dalgalı veya kıvırcık olması da yüzün kare şeklini yumuşatır.
* Saçların üstte uzun yanlarda ise kısa tutulmasıyla da hoş bir model elde edilir ve yüzün yapısı dengelenir.
* Saçınızı yaparken üst tarafları havaya kaldırırsanız size yakışır.
* Hafif sakal bırakırsanız yüzünüzde iyi durur.
* Güneş gözlüğü seçiyorsanız oval çerçeveli modellere yönelin.
* Son olarak kesinlikle kahküllü modellerden kaçının. Örnek; Jake Gyllenhaal

DİKDÖRTGEN YÜZ HATLARINA SAHİPSENİZ...
Şekil olarak dikdörtgeni andırır. Yani yüzünüzün uzunluğu genişliğinden bariz bir şekilde fazladır.
Suratta değişiklik yapan ama fazla değişmeyen bir yüz şeklidir. Eğer müşterinizin yüzüne göre biraz kısaltmak amacı ile kesim düşünüyorsanız çene kemiğini geçmeyecek şekilde kesim yapmalısınız. Şakak kemiğini örtecek şekilde kesilen kesimler ile dengeli, uyumlu saç modellerini kesebilirsiniz. 
* Bu tür yüze sahip olanlar yanlarını kısa tutmamalı.
* Alınlarını örten saç modelleri kullanabilirler.
* Favoriler bu tür yüzlüler için önemlidir. Yüzü geniş göstermek için favori bırakılmalıdır.
* Bu tür yüzlüler kare yüzlülere giden yanlar kısa ve havaya kaldırılmış üst saç modellerinden uzak durmalıdır. Çünkü bu tür saç modelleri yüzü daha uzun ve dolayısıyla orantısız gösterirler.
Enine Dikdörtgen Yüz:
Bu yüz şeklinde yüzü biraz uzatmak ve şakak kemiklerinin ön plana çıkmasını istemiyorsanız uzun saç modelleri ya da saçlarda yukarılara verilecek volümlerle saçları biçimini dikdörtgen şeklinde kesimler vasıtası ile yüzü inceltebilir ve yüz yapısında biraz da olsun değişiklikler yapabilirsiniz. 

TERS ÜÇGEN YÜZ HATLARINA SAHİPSENİZ...
Surat yapısını tamamen değiştirebilen yüz şeklidir. Bu tip yüz şekillerinde daha modern kesimler yapmak mümkün. Kişileri çok enerji dolu gösteren bu yüz şekline eğer yüz biçimini değiştirmeden daha da bir güçlülük katmak istiyorsanız, saçlarınızın yanlarını ve enselerini kısa, saçın tepesine volüm vererek kesilen saç modellerini seçiniz. Dengeli, uyumlu ve yumuşak bir yüz ifadesi vermek istiyorsanız tam tersi enselerde daha çok volümü olan ve saçın tepesine doğru volümü azaltılmış saç modellerini tercih etmelisiniz.

ÜÇGEN YÜZ HATLARINA SAHİPSENİZ...
Saç şeklinde daha negatif olan bir yüz biçimidir. Kişileri enerjisi zayıflamış ve yorgun gösterir. Bu tip yüz şekillerinde negatif olan yüz biçimini saça verilecek pozitif enerji ile dengelemelisiniz. Bunu enselerde saçı azaltarak şakak kemiğindeki bölgeden saç tepesine doğru volümü arttırarak saglayabilirsiniz. Küçük kare kesimler yapabilirsiniz.